O blistrech podrobněji

Co jsou to vlastně blistry a kde je můžete najít?

Jedná se o nejrůznější typy plastových obalů výrobků. Blistr je trvalý a pevný obal vhodný pro bezpečné uložení zboží nebo jeho zavěšení např. na háček v regálu. Chrání před poškozením a prachem a dodávají výrobkům atraktivní vzhled.

Do plastových blistrů se dnes balí téměř vše. Od spotřebního zboží a drobnou elektroniku, přes nářadí, strojírenské výrobky nebo části aut až po kosmetiku a léky. Existuje mnoho druhů blistrů. Některé se dají zaklapávat nebo jsou zasouvací, jiné jsou svařené napevno.

Jak se blistry vyrábí?

V odborné terminologii se při výrobě blistrů jedná o vakuové zpracování plastů. Plastové fólie se nahřejí, přiloží se na formu a potom se naráz vakuově vytvarují a ochladí. Díky tomu fólie přejme tvar formy a dále se opracovává do konečné podoby. Jde například o sekání, řezání, ohýbání.

Jaké materiály zpracováváme?

Firma Dalibor Hudec se zabývá kompletním zpracováním plastových fólií a desek o síle 0,2 – 3 mm. K nejpoužívanějším typům patří: PVC, PET A, PET G, HPS, ABS, PP, PMMA, PSPE.

Dokážeme i zatraktivnit vytvarovaný produkt?

Některé výrobky vyžadují svým specifickým určením použití zvláštní povrchové úpravy, jako je flokáž, pokovení nebo i potisk materiálu před tvarováním. Použité technologie výrazně zvyšují estetickou hodnotu i využití výlisku.

Od výrobku k blistru aneb Jak to funguje v praxi?

V 95 % případů se při výrobě blistrů jedná o zakázkovou výrobu. Zákazník dodá výrobek, který potřebuje zabalit a sdělí bližší specifikace k formě balení. Pak nastává fáze vývoje a výroby vhodného obalu na vakuové tvarování. Nejprve je nutné vybrat vhodný způsob zpracování a druh materiálu. Dále se vyrobí zkušební forma podle výrobku nebo výkresu. Poté dochází k vyvzorování požadovaného výlisku. Následuje, schvalovací proces a po něm příprava všech plnohodnotných nástrojů pro vlastní výrobu obalů.

Jde pouze o blistry nebo i o něco dalšího?

S výrobou vakuově zpracovávaných obalů souvisí vývoj a výroba technologií v tomto oboru, opracovávání výlisků do finální podoby, tvorba nástrojů a forem. V některých případech jde i o výrobu strojů, které potom samotné blistry vytvářejí nebo zpracovávají jejich finální podobu.

Ve výrobě mohou být příkladem některé z vakuových lisů, které využívají jejich vlastní technologii nebo odlišné principy chlazení a tvarování plastových fólií.

Kromě toho firma nabízí kompletní balení výrobků, což zahrnuje jejich kompletaci a svařování do blistrů. Může se přitom jednat o malé série, ale i statisíce kusů blistrů vyráběných na zakázku.

Co se po ukončení výroby děje se zakázkově vytvořenými formami na blistry?

Veškeré formy se archivují a udržují. Jedině tak jsou k dispozici zákazníkům i po nějaké době a k výrobě blistrů se dá vrátit bez dalších nákladů na výrobu nové formy. Aktuálně se jedná o více než 2200 různých forem a výsekových nástrojů.

Pokud si nejste jistí…

Nevíte, jestli váš výrobek skutečně potřebuje blistr nebo jaké by bylo nejvhodnější řešení vašeho obalu? Jednoduše nás kontaktujte. Díky mnohaletým zkušenostem vám dokážeme poradit a přijít s tím nejvhodnějším řešením pro váš výrobek či sortiment. Kvalitní obal může být jedním z důvodů, proč se vaši zákazníci rozhodnou zakoupit právě vaše zboží.
 
KONTAKT